Крипто-терміни
АМА –(Ask me anything – спитай мене що завгодно) – це інтерв’ю з членом чи членами команди крипто-проекту. АМА сесія використовується як маркетинговий хід з метою підвищення лояльності аудиторії до проекту.
Алгоритм консенсусу –це механізм, певний набір правил та вимог, що дозволяє користувачам чи нодам координувати свої дії у блокчейні
Алокація –найчастіше використовується як позначення допустимо можливої суми інвестицій в певний проект для однієї особи.
Біткоїн –перша в світі та найбільша за ринковою капіталізацією криптовалюта.
Біржовий стакан –це перелік заявок (ордерів) на купівлю та продаж цінних паперів та інших активів учасників фондової біржі, доступних на поточний момент.
Вайтліст –(перекладається як “білий список”) означає список людей, що допущені до інвестування в проект. Через великий попит та обмежену кількість місць для інвестування, проект обирають серед сотень тисяч людей певну кількість яких заносять в білий список = ПРАВО інвестувати = доступ до публічного продажу монет.
Волатильність –(англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу.
Вайтпейпер –це інформаційний документ, який зазвичай видається компанією або неприбутковою організацією для просування чи висвітлення особливостей рішення, продукту чи послуги, які вона пропонує чи планує запропонувати.
Гемблінг –(азартні ігри, ігри на гроші, англ. Gambling) – це ігри з метою виграшу грошей або інших матеріальних цінностей.
Дивергенція –(від середньовічного лат. divergo “відхиляюся”) – розбіжність ознак, у трейдингу криптовалютами — це розбіжність показників ціни та допоміжних індикаторів.
Диверсифікація –володіння найрізноманітнішими фінансовими активами, кожен з яких має різний рівень ризику, з метою зниження загального ступеня ризику портфеля в цілому.
Ескроу –це технологія, в якій третя сторона є гарантом угоди. На практиці працює так: покупець має отримати свій товар, а продавець оплату в повному обсязі. Поки цього не станеться, гроші як депозит зберігаються на рахунку посередника.
Емітент –це юридична особа, яка розробляє, реєструє та продає цінні папери для фінансування своєї діяльності. Емітентами можуть бути корпорації, інвестиційні фонди або вітчизняні чи іноземні уряди. Емітенти несуть юридичну відповідальність за зобов’язаннями щодо випуску та за звітність про фінансові умови, істотний розвиток подій та будь-яку іншу операційну діяльність, як це вимагається нормами їх юрисдикції.
Ідеальна точка входу в актив –найбільш приваблива ціна активу, за якою купивши актив, ви з великою ймовірністю отримаєте прибуток
Кастодіальний гаманець –це гаманець, ключі та доступи до якого зберігаються третьою стороною
Консенсус –це процес прийняття рішень групою, в якому всі члени системи готові прийти до єдиного спільного рішення в інтересах всієї групи (системи)
Консорціум –є комбінацією публічних і приватних блокчейнів і містить централізовані та децентралізовані функції.
Капіталізація –це сумарна ринкова вартість всіх монет у обігу.
Лудоман –походить від слова Лудоманія — патологічна схильність до азартних ігор полягає в частих повторних епізодах участі в азартних іграх. Загалом Лудоманом називають людину, яка ставиться до трейдингу/інвестування несерйозно, як до гри. Лудоман може цілком свідомо ризикувати невеликою частиною свого депозиту та брати участь у дуже ризикових інвестиціях, але водночас повністю усвідомлювати, що його інвестиція може згоріти ;D
Лудка –це високо ризикована інвест/трейдинг ідея.
Ліквідність –(від лат. liquidus “рідкий, перетікає”) – властивість активів бути швидко проданими за ціною, близькою до ринкової.
Масштабованість –означає здатність системи розширятися, збільшуватися/розвиватися, щоб задовольнити зростаючий попит під час збільшення користувачів системи.
Мультиакінг –діяльність зі створення та адміністрування великої кількості акаунтів в соціальних мережах з метою збільшення шансів отримати винагороду в конкурсах, вайтліст в токен сейл проекту, вайтліст для мінту НФТ тощо. Простими словами — ви реєструєтеся в конкурсах, лотереях, розіграшах не з єдиного свого персонального акаунту, а реєструєте безліч “фейкових” акаунтів, що збільшує ваші шанси на успіх.
Маркет-мейкінг –автоматизований процес здійснення торгів на біржі задля збільшення об’ємів торгів, створення ліквідності або досягнення інших поставлених цілей біржею чи проектом.
Майнінг –(англ. mining – “видобування корисних копалин”) – виробництво криптовалюти за рахунок потужностей комп’ютерного обладнання.
Майнер – людина, яка займається майнінгом
Осцилятори –це клас індикаторів технічного аналізу, які характеризують стан перекупленності (overbought) або перепроданості (oversold) ринку. Вони, як правило, ефективні при стаціонарному стані ринку, коли ціна рухається в межах порівняно вузького «ринкового коридору».
Однорангова мережа –це мережа, учасники якої взаємодіють (виконують певні дії / здійснюють транзакції) між собою не звертаючись до одного центрального органу. У цій системі відсутня ієрархія та всі учасники системи є рівноправними між собою.
Оракул –(англ. Oracle) – це сервіс, який дозволяє смарт-контрактам блокчейну отримувати доступ до зовнішніх даних реального світу. Зазвичай оракул збирає данні з різних джерел, обробляє їх (порівнює, перевіряє на правдивість) та на виході видає стандартизовані вірні данні.
Профіт –Фінансовий прибуток / різниця між заробленою сумою та сумою, витраченою на купівлю.
Рандомно –навмання
Скаманути –(від англ. scam) – обманути, кинути на гроші
Сатоші Накамото –псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований.
Стейблкоїн –це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу.
Скамер –шахрай, зловмисник, непорядна людина
Смарт-контракт –(англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами.
Токеноміка –це термін, який описує економіку певного токена, її складову. Простими словами, токеноміка визначає пропозицію токена в певний проміжок часу — кількість токенів в обороті (в вільному доступі на ринку). Тут можна привести аналогію з гривнею — кількість гривні в обороті та визначена НБУ планова емісія гривні. Також токеноміка описує фактори, які впливають на використання та цінність токена, дистрибуцію токена раннім інвесторам / команді / тощо, механізми виводу токена з обороту (спалювання, стейкінг з локом, автоматизований викуп токена з біржі), та власне ютіліті токена для проекту.
Токенсейл –(продаж токенів) часто використовується як синонім до ICO/IDO/IEO означає первинну пропозицію токена криптовалюти для продажу до лістингу на біржі.
Фіат –фіатні гроші – валюти, які отримують свою вартість в основному завдяки довірі до урядів, які їх випускають. Простими словами, фіатні гроші — це традиційні валюти, якими люди можуть розрахуватися в магазині: UAH, USD, EUR тощо. Буває термін “фіат” застосовується також до стейблкоїнів: BUSD, USDT, USDC.
Фішинг –це вид інтернет-шахрайства, завдяки якому зловмисники отримують доступ до конфіденційних даних користувача – логіну та паролю.
ФОМО –(англ. FOMO — «Fear of missing out») — синдром втрачених можливостей. Нав’язливий страх пропустити гарну можливість або недоотримати прибутки.
DCA –(англ. Dollar cost averaging) – це інвестиційна стратегія, що спрямована на зменшення впливу волатильності при купівлі крипто-активів. Ця стратегія передбачає купівлю бажаного активу з регулярною частотою на частину заздалегідь виділеної суми коштів.
DYOR –(Do Your Own Research – Проведіть власне дослідження) – дуже розповсюджена фраза у світі криптовалют, яка нагадує, що ніколи не можна сліпо довіряти будь-якій інформації або інвестиційним порадам. Кожна особа має приймати власні рішення, попередньо зваживши всю інформацію та усвідомивши всі ризики.
DAO –Децентралізована автономна організація. Це форма керування проектом, яка базується на праві учасників ДАО вносити пропозиції та зміни в проект шляхом володіння токеном цього проекту.
DeFi –Децентралізовані Фінанси — це узагальнювальний термін, що використовується для позначення сервісів та інфраструктури, що надають децентралізовані фінансові послуги за допомогою смартконтрактів та блокчейн технологій.
Ethereum 2.0 –також відомий як ETH2, є оновленням блокчейну Ethereum. Оновлення спрямоване на підвищення швидкості, ефективності та масштабованості мережі Ethereum за допомогою переходу від консенсусу Proof-of-Work до консенсусу Proof-of-Stake
FUD –це абревіатура від «страх, невпевненість, сумнів». ФАД це навмисне створена ситуація, коли чутки або непідтверджені новини про конкретну криптовалюту впливають на її курс, що свідомо вигідно лише вузькому сегменту аудиторії.
ICO –(Initial Coin Offering – первинна пропозиція токенів) це публічний продаж криптовалюти всім охочим. Цей продаж не передбачає використання спеціалізованих платформ, лаунчпадів, бірж. Токен продається через смарт-контракт або інтерфейс проєкт. Тобто люди напряму купують токени у проєкт без посередників.
IDO –(Initial Decentralized Exchange Offering – первинна пропозиція токенів) публічний продаж криптовалюти всім охочим на лаунчпаді з подальшим лістингом токена на децентралізованій біржі.
IEO –(Initial Exchange (Centralized) Offering – первинна пропозиція токенів) публічний продаж криптовалюти всім охочим на лаунчпаді певної біржі з подальшим лістингом токена саме на цій біржі.
KYC –процедура KYC (від англ. Know Your Customer – «знай свого клієнта») зобов’язує всі фінансові організації, зокрема біржі криптовалют, ідентифікувати та верифікувати особистість кожного клієнта
Proof-of-Stake –(PoS) (від англ. proof of stake, умовно: «підтвердження долі») — це механізму консенсусу, який дозволяє власникам депозитити криптовалюти і створювати валідаційні ноди, що дає їм право перевіряти нові блоки транзакцій, додавати їх до блокчейну та отримувати за це винагороду.
Proof-of-Work –(PoW) (від англ. proof of work – дослівно: «доказ роботи») — це децентралізований механізм консенсусу, який вимагає від членів мережі (майнерів) докладати зусиль шляхом вирішення складної математичної головоломки, щоб запобігти будь-якому обману системи.
Secret Recovery Phrase –це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам.
V
VPN –«віртуальна приватна мережа» – це сервіс, що захищає ваше інтернет-з’єднання підвищує рівень конфіденційності коли ви користуєтеся Інтернетом. З його допомогою можна приховувати та змінювати IP-адресу – тобто вашу локацію.